راهنمای ساز پیانو

راهنمای ساز پیانو

پیانو مشهورترین ساز صفحه کلیددار است. این ساز قادر است محدوده‌ای گسترده از اصوات را تولید کند و به همین دلیل به عنوان مادر سازها و کامل‌ترین ساز نیز شناخته می‌شود. پیانو بیش از 7 اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود 20 تا 5000 هرتز است.

برای حمل پیانو خود از یک مکان به مکان دیگر این‌که پیانو شما چه نوعی است، مهم است. تفاوت اندازه پیانوها در زمان حمل پیانو برای افرادی که قرار است کار خطیر حمل پیانو را انجام دهند حائز اهمیت است. وقتی برای حمل پیانو خود با افراد متخصص تماس می‌گیرید، نوع پیانو خود را به آن‌ها اعلام فرمایید. در ادامه، برای آشنایی بیشتر شما با انواع ساز پیانو، توضیحی مختصر درباره انواع آن آورده‌ایم.

 %d9%be%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88-%d8%a7%d8%b3%d9%be%db%8c%d9%86%d8%aa

پیانو اسپینت و کنسول

پیانو اسپینت معمولاً کوتاه‌ترین نوع پیانو دیواری و از ارزان‌ترین آن‌ها است. ارتفاع اسپینت از حدود 90 سانتی‌متر شروع می‌شود و تا حداکثر 100 سانتی‌متر ادامه دارد. جعبه صدای آن‌ها کوچک و سیستم انتقال نیرو آن‌ها ساده‌ترین شکل خود را دارد و برای مبتدی‌هایی که معلوم نیست در آینده نوازندگی را ادامه دهند، بسیار مناسب است.

پیانو کنسول که از ارتفاع حدود 100 سانتی‌متر شروع می‌شود و تا حدود 110 سانتی‌متر ادامه پیدا می‌کند. ساختمان سازه آن‌ها به گونه‌ای است که بدنه‌ای بسیار محکم و بادوام دارند و معمولاً در آموزشگاه‌ها یا مدارس موسیقی و نیز استودیوها برای تمرین از آن‌ها استفاده می‌شود. بدنه پیانو کنسول به‌خصوص در قسمت صفحه کلید، محل قرار دادن نت موسیقی و نیز دیواره‌های اطراف صفحه کلید به گونه‌ای ساخته شده است که شباهت زیادی به پیانوهای بزرگ دارد.

 %d9%be%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88-%d8%af%db%8c%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c

پیانو دیواری

پیانوهای حرفه‌ای از ارتفاع 110 سانتی‌متر به بالا شروع می‌شوند. ارتفاع این پیانوها ممکن است به 133 سانتی‌متر هم برسد. البته ناگفته نماند که برخی از مدل‌های بسیار قدیمی پیانوهای دیواری تا ارتفاع 150 سانتی‌متر هم ساخته شده‌اند، اما امروزه حداکثر در ارتفاع 133 و اغلب 130 سانتیمتر ساخته می‌شوند. طول سیم‌ها و کیفیت سیستم انتقال نیرو در اندازه‌های بالای این پیانوها از بسیاری پیانوهای بزرگ رویال که در ابعاد کوچک ساخته می‌شود، بهتر است.

 %d9%be%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88-%d8%b1%d9%88%db%8c%d8%a7%d9%84

پیانو بزرگ (رویال)

همانند پیانوهای دیواری پیانوهای بزرگ (رویال) در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند که تفاوت اصلی آن‌ها با یکدیگر در طول پیانو است. طول یک پیانو رویال از قسمت جلوی صفحه کلید تا انتهای پشتی آن اندازه‌گیری می‌شود. کوچک‌ترین اندازه‌ این پیانوها Baby نامیده می‌شود. طول این پیانوها از حدود ۱۴۵ سانتی‌متر شروع می‌شود و تا حداکثر ۱۶۰ سانتی‌متر ادامه دارد.

اندازه بعدی پیانوهای متوسط (Medium Grand) هستند و طول آن‌ها از حدود ۱۶۰ سانتی‌متر شروع می‌شود و تا حدود ۲۱۵ سانتی‌متر ادامه دارد. Professional Grand سازی در حدود ۱۹۰ سانتی‌متر در این رنج است که معمولاً نوازندگان حرفه‌ای در منزل از آن استفاده می‌کنند و از حدود ۲۰۰ – ۲۱۵ سانتی‌متر پیانوهای بزرگ را با نام Artist می‌شناسند که هنرمندان در اجراها از آن‌ها استفاده می‌کنند.

طول سیم بلند، صفحه صدای وسیع و جعبه بزرگ از جمله ویژگی‌های پیانو رویال است که به آن توانایی تولید حجم صدای بالا می‌دهد. از پیانو رویال به عنوان پیانوهای خاص در مدارس موسیقی، استودیوهای ضبط، سالن‌های کوچک و متوسط کنسرت و… استفاده می‌شود.

بزرگترین سایز پیانوهای بزرگ (رویال) ممکن است تا ۲۷۵ سانتی‌متر هم طول داشته باشند که جز در اجراهای بسیار جدی موسیقی و سالن‌های کنسرت بزرگ و تالارهای اجرای موسیقی کاربردی ندارند. برخی از این سازها در قسمت باس تعداد کلیدهای بیشتری هم دارند و ممکن است به جای ۸۸ تا ۹۶ کلاویه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید